TopImage

Et innblikk i revisors hverdag - Geir forteller

Publisert dato: 06.03.2009 - Endret dato: 06.03.2009

Geir Wilse Haugen har vært ansatt i BDO siden 2006, og jobber i dag som revisor. Her gir han et innblikk i sin hverdag i BDO:

”Når folk flest hører at man jobber som revisor, ser de ofte for seg stereotypen av en revisor - en litt trøtt mann eller kvinne rundt 40 år som sitter og kikker på tall og blar gjennom bilag etter bilag dag ut og dag inn. Dette stemmer dårlig med den hverdagen jeg opplever som revisormedarbeider i BDO.

Hverdagen er full av utfordringer og variasjoner, og ingen arbeidsdag er identisk. Kundemassen varierer fra små holdingselskaper til større konsern. På de små oppdragene jobber man alene kun med ansvarlig partner som overordnet, mens på større selskaper jobber man som oftest flere sammen. Et typisk team er sammensatt av ansvarlig partner og en hensiktsmessig blanding av supervisorer, seniormedarbeidere og revisormedarbeidere.  For mange kunder blir vi ofte en slags rådgiver og konsulent, noe som bidrar til at arbeidsdagen blir svært variert. Det er selvfølgelig enkelte ting vi ikke kan bistå med, men som regel kan vi bistå kunden på en slik måte at den finner ut av problemstillingen på egenhånd.

Mandag kan man være alene på kundebesøk hos ”Eiendomsutleie AS”, der man gjennomfører hele revisjonen fra A til Å på egenhånd. Selskapet har 2 ansatte, en regnskapssjef og en ”alt mulig mann”, som tar seg av vedlikehold og oppfølging av leieforholdene. Siden selskapet er så lite, er det få eller ingen kontrollrutiner. Revisjonen baseres i stor grad på detaljkontroller av regnskapet. Regnskapssjefen her liker å starte revisjonsbesøket over en kaffekopp der man går gjennom regnskapet og utviklingen av driften i en litt uformell tone. Ofte kan det være under akkurat denne samtalen det dukker opp opplysninger som kan være av verdi for oss som revisor.

Dagen etter kan man sammen med 5 kollegaer, være på revisjonsbesøk hos den nye storkunden, konsernet ”Varehandel AS” med 15 datterselskaper. Økonomisjefen her ønsker i størst mulig grad å forholde seg til kun supervisoren på teamet. Vårt team har i oppstartsmøtet noen uker tidligere gjennomgått sentrale rutiner i den daglige driften og ledelsens kontrollrutiner. En vesentlig del av revisjonsjobben her består av å teste og kontrollere at rutinene fungerer slik de er beskrevet. For å kunne kontrollere må vi snakke med ansatte og sette oss inn i deres arbeidshverdag. Det er ofte gjennom disse samtalene med ”gutta på gulvet” vi avdekker om en rutine fungerer slik den var tiltenkt eller ikke følges i det hele tatt. Basert på de utførte samtalene og testene av kontrollrutinene fortsetter vi den mer detaljerte kontroll av regnskapet.

De to arbeidsdagene har mange likhetstrekk. Det er i stor grad samme arbeidsoppgaver som skal løses, men angrepsvinkelen er veldig forskjellig. Denne ene dagen er du overlatt til deg selv og må finne ut av problemstillinger på egenhånd, mens du dagen etter har et erfarent team rundt deg som du kan rådføre deg med. Begge dagene gir muligheter til personlig utvikling på hver sin måte, og akkurat dette er det som kjennetegner jobben som revisor. Det går knapt en dag uten at man tilegner seg ny kunnskap eller forsterker eksisterende kunnskap.

Alle kundene har forskjellige behov og krever forskjellige innfalls- / angrepsvinkel for at jobben din skal løses på en best mulig måte for kunden og for BDO. Mens noen ønsker en rask og effektiv revisor som kun gjør det revisor er pålagt, bruker andre revisor som ”huslege”, og kontakter revisor hver gang det er den minste usikkerhet vedrørende regnskaps- og avgiftsregler. 

Som revisor må man ha evnen til å forstå andre mennesker og deres behov. Økonomisjef i ”ABC AS” vil ha klare tilbakemeldinger uavhengig av hvor ubehaglige de er, mens den nyansatte regnskapssjefen i ”DEF AS” er litt mer usikker og kanskje tar kritikk personlig, uavhengig av hvor rettidig kritikken er. Dette krever av oss at vi evner å forstå hvilken type person den enkelte kunden er. 

Det er ingen hemmelighet at det i perioder er stor arbeidsmengde, og at det i perioder av året kan bli en del lange arbeidsdager enten på kontoret eller ute hos kunde. Så lenge arbeidsmiljøet er så godt som det er hos oss, går det bra, spesielt når man tenker på fleksibiliteten og mulighetene for avspasering på sensommeren og høsten.

 Ledelsen i selskapet er også veldig klare på at de ønsker ansatte som har et liv utenom jobben slik at det er rom for ansatte i ulike faser av livet, for eksempel småbarnsfaren, som ikke ønsker eller har muligheten til den samme graden av overtid som meg. ”

Utskriftsvennlig side