Rådgiverne med saltvann i blodet – bli kjent med sjømatteamet i BDO Consulting

De kommer fra havbruksanlegg, fabrikker, forskningsmiljø og strategirom – men i dag jobber de side om side for å løfte sjømatnæringen. Møt BDO Consultings sjømatteam – en liten, samkjørt gjeng med stor innsikt og brennende engasjement.

BDO Consultings sjømatteam.

– Vi er rådgivere, men vi er først og fremst folk som forstår hva sjømatbedriftene faktisk står i – enten det handler om biologisk risiko, lønnsomhet eller veien videre, sier Ellie Johansen.

Som bransjeleder sjømat i BDO Consulting leder hun et tverrfaglig team som bistår selskaper over hele landet med strategi, innovasjon, vekst og utvikling. Felles for dem alle er at de kjenner sjømatnæringen fra innsiden.

Gjennom målrettet satsing over tid har BDO Consulting etablert seg som en av de bransjeledende aktørene innen rådgivning til sjømatnæringen – med et team som kombinerer tung fagkompetanse, bred næringsforståelse og operativ erfaring.

– Det gir en helt annen type tillit når vi kommer inn i en bedrift. Kundene våre merker raskt at vi ikke trenger opplæring i hvordan produksjon fungerer eller hva en tillatelse faktisk betyr i praksis.


Menneskene i teamet

Rundt Ellie finner vi Morten Andersen, tidligere fabrikksjef i fiskeindustrien og en av de mest erfarne rådgiverne på teamet. Han har lang erfaring med prosjekt- og prosessledelse og kjenner virkemiddelapparatet ut og inn.

Ved siden av ham jobber Morten Lernes, med bakgrunn fra havbruksdrift, ledelse og forretningsutvikling. Han har selv ledet produksjon av atlantisk laks og jobber i dag særlig med strategi og teknologiutvikling i næringen.

Yngst i teamet – men like engasjert – er Helene Sørvik Stavland, utdannet fiskerikandidat med spesialisering i sjømat. Hun har jobbet ute i næringen og vært på utveksling til Japan og Sri Lanka, og følger utviklingen i det globale sjømatmarkedet tett.

– Det er kombinasjonen som er vår styrke. Vi har ulik bakgrunn og perspektiv, men deler samme nysgjerrighet og engasjement for å hjelpe næringen videre, sier Ellie. 

Ellie har en faglig bakgrunn innen biologi og bærekraftig matproduksjon, og bransjeerfaring fra blant annet Mowi, verdens største oppdrettsselskap for atlantisk laks.


Rådgivning som flytter

BDO Consulting sitt sjømatteam jobber ikke med én type oppdrag. Tvert imot. Noen dager handler det om bærekraft og fiskehelse. Andre dager om søknader, prosessledelse, investeringer eller omstilling.

– Det viktigste for oss er at det vi leverer, faktisk har en verdi. Vi skal ikke lage rapporter for rapportenes skyld. Vi skal bidra til utvikling som merkes – og gjennomføres, sier Ellie.

Teamet tar ofte rollen som sparringspartner, prosjektleder eller brobygger mellom kunde og offentlig virkemiddelapparat. De kjenner både tempoet og kompleksiteten i næringen – og vet hvordan man får ting til å skje.

– Mange av kundene våre har vært med oss i flere år. Det gjør noe med samarbeidet. Du tør å tenke større, og vi kan utfordre mer. Det er sånn de beste resultatene oppstår.

Å tilby både fag- og bransjeforståelse mener vi er suksessoppskriften 

På oppdrag jobber sjømatteamet ofte tett med andre internt i BDO. 

– Ved å samarbeide med andre fagmiljøer internt i BDO, styrker vi leveransen og kan tilby et bredere spekter av tjenester til sjømatkundene våre," sier Ellie. 

Sjømatteamet i BDO leverer ofte prosjekter i tett samarbeid med andre fagområder i selskapet, som jurister, økonomer, revisorer og bærekraftseksperter. Denne tverrfaglige tilnærmingen gir kundene helhetlige og skreddersydde løsninger. Samtidig har teamet også erfaring med å gjennomføre selvstendige prosjekter innenfor sitt spesialfelt, og kan raskt mobilisere kompetanse og kapasitet når behovet oppstår.


En næring i bevegelse

Sjømatnæringen står i store endringer. Nye krav. Nye markeder. Nye produksjonsformer. Nettopp derfor er det viktig å ha rådgivere som evner å se både helheten og detaljene.

– Vårt mål er ikke å ta over styringen. Vi skal heller sørge for at bedriftene har et godt beslutningsgrunnlag – og en sparringspartner som skjønner hva de står i. Vi er på lag med kundene våre, sier Ellie.

Og om du lurer på hva som motiverer teamet?

– Vi jobber med folk som brenner for det de gjør, i en næring som betyr enormt mye for kyst-Norge. Det er både utfordrende og givende. Og det gjør at vi aldri går tom for energi, avslutter hun med et smil.


Kontakt oss

Ellie Johansen, BDO

Ellie Johansen

Senior Manager Consulting
Kontakt
Morten Andersen, BDO

Morten Andersen

Senior Manager Consulting
Kontakt
Morten Lernes, BDO

Morten Lernes

Manager Consulting
Kontakt
Helene Sørvik Stavland, BDO

Helene Sørvik Stavland

Associate Consulting
Kontakt