Informasjonssikkerheten i BDO får internasjonalt kvalitetsstempel

Kravene til informasjonssikkerhet øker i takt med at trusselbildet blir stadig mer komplekst. Nå har BDO fått en uavhengig bekreftelse på at selskapet arbeider systematisk og strukturert med å beskytte sensitiv informasjon gjennom sertifisering etter ISO 27001. 

Kristian Kise Haugland er informasjonssikkerhetsleder (CISO) i BDO. 

– En rådgiver er naturlig nok avhengig av informasjon for å kunne gi gode råd. Men for mange virksomheter er det ikke lenger nok å stole på at en leverandør av rådgivnings- og revisjonstjenester har gode rutiner for å håndtere virksomhetskritisk informasjon, sier Kristian Kise Haugland, informasjonssikkerhetsleder (CISO) i BDO. 

BDO håndterer store mengder informasjon som del av kundeoppdragene sine. Selskapet opplever at kundene i dag har langt større forventninger enn før til hvordan sensitive opplysninger beskyttes.  

– Kundene ønsker å vite hvordan vi håndterer økonomiske data, personopplysninger og annen forretningskritisk informasjon som de deler med oss som en naturlig del av kundeforholdet. For oss er det et være eller ikke være at kundene har tillit til at vi behandler denne informasjonen på en sikker og ansvarlig måte, sier han. 


Oppfyller internasjonale krav til informasjonssikkerhet 

Etter en uavhengig revisjon gjennomført av Nemko er BDO nå sertifisert etter den internasjonale standarden ISO 27001.  

Sertifiseringen bekrefter at BDO har etablert et styringssystem for informasjonssikkerhet som oppfyller strenge krav. Det omfatter interne støtteprosesser og sentrale teknologiplattformer, men også informasjon og prosesser knyttet til BDOs tjenesteleveranser.  

Sertifiseringen er dermed direkte relevant for hvordan informasjonssikkerhet ivaretas både internt og i leveransene til kundene. 

– Vi har nå dokumentert hvordan vi jobber systematisk med risikostyring, sikkerhetskontroller og kontinuerlig forbedring av informasjonssikkerheten. Men istedenfor å begrense oss til støttesystemer og teknologiplattformer, har vi satt leveransene våre i sentrum. Det gir oss et klart konkurransefortrinn, sier Haugland. 


ISO-sertifikat

BDO er sertifisert etter den internasjonale standarden ISO 27001.  


Et kvalitetsstempel overfor kundene 

For mange virksomheter er sikkerhetsarbeidet til leverandører en del av totalvurderingen i arbeidet med anskaffelser, internkontroll og regulatorisk etterlevelse, ut fra en tanke om at virksomheten ikke er bedre sikret enn det svakeste leddet i verdikjeden. 

– Med ISO-sertifiseringen har vi fått et tydelig kvalitetsstempel som gir et objektivt grunnlag for å vurdere oss som samarbeidspartner. Det bidrar til å skape trygghet for både nåværende og potensielle kunder, sier Haugland. 


Ønsker du å få tilsendt lignende saker? Meld deg på nyhetsbrevet vårt og få nyheter og innsikt fra BDO 1-2 ganger i måneden.