Lene tar karrieren med hjem til Molde
Lene tar karrieren med hjem til Molde
Og det uten å gi slipp på BDO.

Lene Hosking er klar for å nyte Romsdalsalpene. Foto: Privat

Lene Hosking er klar for å nyte Romsdalsalpene. Foto: Privat
Lene Hosking har bodd i Trondheim i store deler av voksenlivet. Hun studerte der, startet karrieren og har siden 2019 vært en del av revisjonsmiljøet i BDO Trondheim.
Men etter at hun ble mamma, kom ønsket om å være nærmere familien.
− Vi har ei jente på litt over et år, og jeg kjenner at det betyr mye å komme nærmere nettverket vårt. Både samboeren min og jeg er stolte moldensere, forteller Lene.
Da samboeren fikk jobb som lærer i Molde, skjønte de at tiden var inne. Dermed begynte tankene å gå: Hvordan kunne Lene fortsette BDO-karrieren, samtidig som hun vender hjem igjen?
Den balansen ble viktig for Lene.
− Jeg hadde et veldig sterkt ønske om å fortsette i BDO. Jeg trives godt i jobben, og har gode kollegaer i Trondheim som også er blitt venner. Derfor handlet det for meg om hvilke muligheter som fantes internt, sier revisoren.
Rask prosess
Da flytteplanene begynte å ta form, tok Lene kontakt med HR for å undersøke mulighetene. Det ble starten på en smidig prosess hun beskriver som både trygg og udramatisk.
− Det var egentlig veldig smertefritt. Jeg tok kontakt med HR og forklarte situasjonen. De koblet meg opp på et Teams-møte med partner i Molde og en kollega der som hadde vært i en lignende situasjon som meg, sier hun.
For Lene betydde det mye å møte noen som allerede hadde gjort det hun selv var i ferd med å gjøre.
− Det ga en veldig trygghet at det var noen før meg som hadde flyttet. Dessuten kjente vi hverandre fra før. Det ga meg et godt innblikk i hvordan Molde-kontoret var sammenlignet med Trondheim, og det gjorde hele prosessen veldig hyggelig.
I møtene snakket de om hvilke kunder og bransjer Lene jobbet med, hvilken erfaring hun tok med seg, og hvordan hun kunne bidra best mulig inn i revisjonsmiljøet i Molde.
− Jeg opplevde at de var opptatt av hele bildet. Ikke bare hva jeg hadde jobbet med, men også balansen mellom jobb og fritid – at hele rammen skulle bli så god som mulig. Det var fint.
Jobber tett med partnere
I dag er Lene Supervisor i revisjon. Det innebærer å være tett på både medarbeidere, kunder og partnere, men uten personalansvaret som ligger i en managerrolle.
− Som Supervisor er du litt mellomleddet. Du er både nedi grøten og tett på det praktiske arbeidet, samtidig som du har en underansvarlig rolle og jobber tett med partnerne, forklarer Lene.
I Trondheim har hun jobbet mye med bilbransjen, advokathus, særlovgivning og handelsbransjen.
Hva hun skal jobbe mest med i Molde, er foreløpig ikke helt spikret.
− Vi får se hvilke kunder og bransjer jeg skal jobbe med der. Men jeg tar med meg erfaringen fra Trondheim, og så blir det spennende å bli kjent med et nytt kontor, nye kunder og nye måter å jobbe på.
Sommerferie og flyttelass
Lene og familien flytter i sommer. Akkurat nå er de midt i prosessen med å selge bolig i Trondheim, før flyttelasset går i ferien.
1. august er Lene etter planen på plass ved BDO-kontoret i Molde.
Hun beskriver det som en ny begynnelse, men ikke et fullstendig oppbrudd.
− Det blir jo en ny start. Samtidig er BDO det samme selskapet, og da blir overgangen tryggere. Jeg gleder meg veldig til å komme hjem.
Selv om Lene snakker varmt om både Trondheim, kollegaene og årene hun har hatt der, er det noe hun har savnet.
− Jeg kan si veldig mye fint om Trondheim, men én ting de ikke har, er fjellene. Jeg har vokst opp som ei fjellgeit, så jeg ser frem til å kunne fyke opp et fjell rett etter jobb.
For ikke lenge siden gikk hun Bergens sju fjell på en dag. Turen endte på over 40 kilometer, 2 500 høydemeter og rundt tolv timer på beina.
− Så jeg gleder meg til å få fjellene tettere på igjen. Det blir fint å kunne kombinere jobb, familie og friluftslivet i Molde.
Tar med seg erfaringen videre
Når hun straks pakker ned livet i Trondheim og vender snuten mot Molde, er det med både forventning og ro.
− Jeg gleder meg veldig. Det blir nytt kontor, nye kollegaer og nye kunder. Men jeg kommer også hjem igjen.
Lene Hosking er klar for å plukke høydemeter i hjembyen Molde. Foto: Privat