Regelverket om global minimumsbeskatning består av modellregler, kommentarer og administrative veiledninger. Land som velger å innføre reglene, må innføre og praktisere reglene i samsvar med modellregelverket. Modellreglene består av to beskatningsregler som skal virke sammen for å sikre en minimumsbeskatning på 15 %. Den primære regelen er skatteinkluderingsregelen (IIR), og den sekundære regelen er skattefordelingsregelen (UTPR). Landene kan i tillegg også innføre en nasjonal suppleringsskatt (QDMTT).
I Norge er skatteinkluderingsregelen og nasjonal suppleringsskatt innført med virkning fra og med inntektsåret 2024. Skattefordelingsregelen er innført med virkning fra og med inntektsåret 2025. Reglene er innført i lov om suppleringsskatteloven.
For å oppnå ensartede regler i alle land som innfører global minimumsskatt, er landene forpliktet til å gjennomføre eventuelle endringer så snart som mulig, for å bringe sin nasjonale lovgivning i samsvar med etterfølgende administrativ veiledning. Endringene og presiseringene som foreslås er derfor et ledd i arbeidet med å nå målet om at suppleringsskatteloven med forskrift skal gi et oppdatert og korrekt bilde av modellregelverket.
2024-veiledningen
I hovedsak omfatter 2024-veiledningen nærmere utfylling og presiseringer av følgende tema som i hovedsak gjelder hvordan skatten skal beregnes for den enkelte konsernenheten for å finne effektiv skattesats:
- kapittel 1: tilbakeføring av utsatt skatt
- kapittel 2: utsatt skatt ved avvik mellom justerte verdier og regnskapsmessige verdier
- kapittel 3: fordeling av grensekryssende betalbar skatt
- kapittel 4: fordeling av grensekryssende utsatt skatt
- kapittel 5: fordeling av inntekt og skatt i strukturer med enheter med deltakerfastsetting
- kapittel 6: verdipapiriseringsenheter
Kapittel 1 til 4 gjelder avklaringer, presiseringer og utfyllinger av bestemmelsene, kapittel 5 gjelder beregning av både inntekt og skatt og kapittel 6 gjelder spesialregler for såkalte verdipapiriseringsenheter. Veiledningen gir landene et valg om å unnta verdipapiriseringsenheter for nasjonal suppleringsskatt, og gjelder ikke selve beregningen av skatt/effektiv skattesats.
Når det gjelder verdipapiriseringsenheter foreslås det at suppleringsskatteloven endres ved at det inntas en særregel om at plikten til å svare nasjonal suppleringsskatt legges på en annen konsernenhet som er lokalisert i Norge, dersom den faller på en verdipapiriseringsenhet. Er det ikke andre konsernenheter lokalisert i Norge, vil verdipapiriseringsenheten selv plikte å svare den nasjonale suppleringsskatten. Videre foreslås det at verdipapiriseringsenheter unntas fra skattefordelingsregelen.
2025-veiledningen
Når det gjelder 2025-veiledningen presiserer denne blant annet hvilke utsatte skattefordeler og skatteforpliktelser som skal ekskluderes ved overgang til suppleringsskatteregelverket, i tilfeller der disse er oppstått som følge av myndighetsarrangementer eller lignende ordninger som valg og beslutninger, og innføring av nye selskapsskatteregler i en jurisdiksjon som tidligere ikke har hatt selskapsskattesystem.
Veiledningen gjelder også den midlertidige Safe Harbour-regelen knyttet til land-for-land rapportering og forenklet beregning av effektiv skattesats. Utsatte skattefordeler skal ikke kunne tas med ved beregning av forenklede omfattede skatter etter denne regelen.
Når det gjelder kvalifisert nasjonal suppleringsskatt Safe Harbour introduseres det i veiledningen en ny «Switch-off rule» som angir at kvalifisert nasjonal suppleringsskatt Safe Harbour i visse tilfeller ikke skal kunne påberopes av et konsern for en jurisdiksjon. Det gjelder der offentlig myndighet har lagt til rette for at utsatte skattefordeler kan oppstå som følge av myndighetsarrangement, valg og beslutninger, og utsatte skattefordeler og skatteforpliktelser som følge av innføring av nye selskapsskatteregler i en jurisdiksjon som ikke tidligere har hatt selskapsskattesystem.
Ikrafttredelse
Departementet foreslår at endringen skal tre i kraft straks med virkning fra og med inntektsåret 2024, for regnskapsår som begynner etter 31. desember 2023. For endringene av suppleringsskatteloven § 2-10 tredje ledd, § 2-11 andre ledd og § 6-4 syvende ledd foreslår departementet iverksettelse fra og med inntektsåret 2025, for regnskapsår som begynner etter 31. desember 2024. Bakgrunnen er at disse bestemmelsene gjelder skattefordelingsregelen, som først trådte i kraft med virkning fra og med inntektsåret 2025.
Forslaget vil fremgå av suppleringskatteloven §§ 1-1, 1-2, 1-3, 1-4, 2-4, 2-10, 2-11, 2-20, 3-1, 3-2, 3-4, 3-5, 4-1, 4-2, 4-3, 5-3, 5-4, 5-5, 6-1, 6-2, 6-3, 6-4, 7-1, 7-2, 7-3, 7-4, 7-5 og 7-6. I tillegg må det gjøres tilhørende endringer i suppleringsskatteforskriften.