Rundt 7 av 10 eiendomsselskaper gjør i dag bærekraftstiltak eller planlegger å iverksette tiltak det neste året. Andelen som rapporterer på tiltakene, har samtidig økt fra 29 prosent i 2024 til 44 prosent i 2026.
Sigmund Olav Lie, bransjeleder for eiendom i BDO, peker på at utviklingen er positiv for bransjen.
– Vi ser en bransje som fortsatt prioriterer konkrete og målbare tiltak, men som i langt større grad enn før også dokumenterer dem. Denne utviklingen viser at selskapene fortsatt ser verdien i bærekraftsarbeidet, selv om «rapporteringspisken» fra EU i stor grad er fjernet for bransjen som følge av de nye terskelgrensene.
Nye regler gjelder få, men kan treffe nesten alle
Mari Ziesler Andenæs, leder for bærekraftsrapportering i BDO, forklarer hva Omnibus betyr i praksis.
– Regelendringene gjør at relativt sett få virksomheter i eiendomsbransjen blir direkte rapporteringspliktige. Det gir et pusterom, men forventningene forsvinner ikke. De største selskapene må fortsatt rapportere, og disse vil be om data fra leverandører og samarbeidspartnere. Indirekte kan derfor plikten til å rapportere treffe «nesten alle», selv om det bare formelt gjelder noen få.
I årets undersøkelse svarer 30 prosent at de «fortsetter som før» selv om de ikke er rapporteringspliktige, og bare 4 prosent stopper eller reduserer arbeidet. Det viser at bransjen intuitivt forstår at det fortsatt er lurt å jobbe systematisk.
– Det viktigste rådet nå er å bruke pusterommet klokt, og interessentdialog blir viktig. Ved å kartlegge hvilken informasjon de viktigste kundene, samarbeidspartnere og bankforbindelsene deres trenger kan dere sikre god struktur på arbeidet og god datakvalitet. Det gir samtidig relevant input i vurderingen av hvor dere har størst påvirkning og møter risikoer og muligheter knyttet til bærekraft, sier Mari.
Oppleves bærekraft som byrde eller en del av forretningsdriften?
Sluttbildet er delt. Mens de største aktørene ser bærekraft som en klar konkurransefaktor, står mange små fortsatt der at de opplever det som lite relevant.
Tallene viser et tydelig skille mellom store og små aktører i hvordan bærekraft vurderes som konkurransefaktor.
Av alle respondentene i 2026 mener 20 prosent at bærekraft påvirker konkurransekraft i stor grad, 30 prosent i middels grad – totalt nesten 50 prosent. Samtidig mener omtrent like mange at effekten er liten eller ingen.
Ser man de samme tallene for de største aktørene er bildet annerledes – 31 prosent mener at bærekraft påvirker konkurransekraft i stor grad, 43 prosent i middels grad – totalt 74 prosent.
– Vi ser et tydelig, men ikke uventet skille i bransjen. Store aktører har ofte mer ressurser og forvalter større verdier som gjør at interessentene også er av en annen størrelse. Det viktige er at når de store aktørene beveger seg så kan dette endre det konkurranseforholdene for hele bransjen, og verdikjeden. De som ikke henger med, kan risikere å bli stående utenfor tilbudskonkurranser og finansiering, forteller Lie.
Tre punkter virksomhetene bør ta med seg fra årets funn
- Tiltakene bør settes i system
71 prosent har tiltak, men 40 prosent måler ikke. Virksomheter som etablerer enkle og robuste rammer for måling og datainnhenting, får bedre beslutningsgrunnlag og sterkere markedsposisjon. - Omnibus fjerner ikke behovet for dokumentasjon
Selv om færre får formelle rapporteringskrav, vil verdikjeden fortsatt be om data. Tenk «minimumspakke»: energi, utslipp, styringsrutiner, leverandørprosess og 3–5 KPIer. - De største drar fra og setter forventningene
Større selskaper måler mer, rapporterer mer og ser tydeligere konkurranseeffekt. 71 prosent av de største rapporterer i dag. Dette vil gradvis løfte forventningene i hele markedet – også til små leverandører.
– Regelendringene gjør bærekraftsrapportering enklere for mange, men det vil fortsatt være viktig å kommunisere bærekraftsarbeidet som skjer i virksomheten din. De som får kontroll på data og effektmåling nå og benytter det anbefalte frivillige rammeverket VSME i kommunikasjonen, vil stå langt sterkere i møte med både kunder og kapitalmarkedet, avslutter Mari.
Les også:
Hyppigere mva-kontroller i 2026: Dette bør du som leier ut næringseiendom vite