– Undersøkelsen tegner et bilde av en handelsbransje med solid tro på omsetningsvekst. På den andre siden ser vi rekordhøy bekymring for cyberangrep, noe som gjenspeiler et trusselbilde som har blitt mer alvorlig og komplekst, sier Kjell-Fredrik Kristiansen, partner og bransjeleder for handel i BDO.
I handelsundersøkelsen er det gjennomført intervjuer og spørreundersøkelser med over 400 økonomisjefer for å ta pulsen på handelsbransjen og kartlegge forventingene fremover.
Til sammen forventer ni av ti virksomheter stabil eller økt omsetning det neste året, hvor 48 prosent oppgir at de forventer økt omsetning, mens 42 prosent tror den vil holde seg stabil.
– Mange ser positivt på utviklingen det kommende året. Optimismen er i stor grad drevet av forventninger om økt volum som følge av endringer i kundeadferd og forventet økt kjøpekraft, sier Kristiansen.
Over én tredjedel av respondentene oppgir at de har vært utsatt for svindelforsøk eller nettangrep i løpet av det siste året. For første gang siden BDO startet målingene, svarer også et flertall av respondentene, 51 prosent, at bekymringen for uønskede IT-hendelser har økt det siste året.
– Økte bekymring kan leses som et tegn på at bransjen tar trusselen på større alvor. Men økt bevissthet er ikke det samme som økt beredskap, sier Kristiansen.
Nær fire av ti virksomheter svarer nemlig at de enten mangler en beredskapsplan eller at de ikke kjenner til om en slik plan finnes. Dette er på tilsvarende nivå som svarene i fjorårets undersøkelse.
– Det tyder på at en del fortsatt har et stykke igjen fra erkjennelse til handling. Det er bekymringsfullt i en tid hvor digitale trusler rammer stadig bredere og mer profesjonelt enn før, sier Kristiansen.
Når det gjelder bekymring rundt bedriftens økonomi oppga respondentene politisk uro og endringer i avgifter som de største bekymringer i fjor. I årets undersøkelse har andelen falt betydelig.
– Dette må ses i lys av et år preget av geopolitiske spenninger og usikkerhet rundt internasjonal handel, sier Kristiansen.
I år er det tap av kjøpekraft hos kundene, høy inflasjon og tilgang på varer og innsatsfaktorer som trekkes frem som de største bekymringene.
– For mange virksomheter har ikke usikkerheten forsvunnet, men endret karakter fra akutte, globale sjokk til mer langsiktige og strukturelle utfordringer, sier han.
Undersøkelsen viser også at færre aktører velger å øke utsalgsprisene.
– Etter flere år med betydelige prisøkninger, drevet av inflasjon og høye kostnader, tyder årets resultater på at mange virksomheter opplever handlingsrommet for ytterligere prisjusteringer som mindre, til tross for at kostnadspresset fortsatt er betydelig, sier partner Lasse Andersen i BDO.
Blant virksomhetene som fortsatt øker prisene, er det særlig kostnader knyttet til transport, innkjøp og lønn som trekkes frem som de viktigste utfordringene. Kronekursen nevnes av langt færre enn før, andelen har falt fra 40 til 21 prosent.
– Kombinasjonen av svekket handlingsrom for prisjusteringer og fortsatt betydelig kostnadspress kan medføre et svekket marginbilde i tiden som kommer, sier Andersen.


Handelsundersøkelsen tegner et bilde av en handelsbransje med solid tro på fremtiden.
Samtidig består utfordringene knyttet til kostnadsnivå, marginpress og kjøpekraft, og bekymringen for cyberangrep er rekordhøy.
Ønsker du å vite mer om undersøkelsen eller laste ned hele rapporten?
Ønsker du å få tilsendt lignende saker? Meld deg på nyhetsbrevet vårt og få nyheter og innsikt fra BDO 1-2 ganger i måneden.