Sommerjobben ble til lederløp

Da Kaja Steinsbø Eggan først stiftet bekjentskap med BDO under en bedriftspresentasjon på NMBU i Ås, ante hun ikke at det skulle bli starten på to år i BDOs ledergruppe.

– Det hele startet ganske tilfeldig. Som leder for linjeforeningen på NMBU arrangerte jeg bedriftspresentasjoner, og der var BDO en av aktørene som presenterte seg. Da de pitchet et summer internship, virket det som en kul erfaring og en relevant jobb, forteller Kaja, som valgte å søke.

Sommerjobben skulle vise seg å bli mye mer enn bare en midlertidig stilling. Fra første stund kjente Kaja at kulturen i BDO passet henne godt, særlig det sosiale miljøet. Men hun var fremdeles usikker på nøyaktig hva selskapet drev med.

- BDO er stort, med mange spennende fagområder. Akkurat idet du tror du har oversikt, så dukker det opp et nytt og spennende fagfelt, ler Kaja.


Strategisk øyeåpner

Et av høydepunktene under internshipet var da Kaja presenterte en strategioppgave om hvordan BDO kan tiltrekke seg ansatte som skal i gang med karrieren sin.

– Jeg så mye potensiale i BDO rundt det å gjøre seg enda mer attraktiv, særlig blant studenter. Jeg syntes flere måtte få vite om selskapet, og å jobbe med denne oppgaven ga virkelig mersmak, forteller Kaja som satte pris på det strategiske aspektet i oppgaven.

Med en utdannelse innen økonomistyring, var Kaja fremdeles usikker på hvilken karrierevei hun ønsket å følge. Da hun fikk høre om Management Trainee-stillingen via BDO-ansatte, tenkte hun umiddelbart at dette kunne være midt i blinken.

– Det passet perfekt for meg som ønsket å utforske flere retninger. Muligheten til å jobbe enda tettere på ledelsen med strategiske prosjekter var veldig attraktiv.

I løpet av de to årene har Kaja fått brynet seg på Revisjon, Business Analytics, Samfunns- og forretningsutvikling og Risk Advisory Services.


Tett på beslutningene

De ulike avdelingene har bydd på mye læring. Her har Kaja fått være med på alt fra tjenesteutvikling til forretningsstrategi. Hun har jobbet tverrfaglig med mange ulike mennesker og fått verdifulle erfaringer fra å sitte sammen med erfarne ledere.

– Det har ikke gått opp for meg hvor mye jeg har lært de siste to årene. Det er så enormt mye jeg kan ta med meg av erfaringer, sier Kaja, som straks skal bestemme seg for veien videre i BDO.


- De inspirerer meg

Gjennom å være støtterolle for BDOs Administrerende direktør, Martin Aasen, kommer Kaja tett på der beslutninger tas. I tillegg har hun hatt en støtterolle for viseadministrerende direktør, Roger Telle-Hansen.

- I støtterollen fikk jeg sitte i nasjonal ledergruppe og møte mange inspirerende ledere. I tillegg leder Roger den største regionen i BDO, så jeg fikk oppleve nyansene mellom å ha et nasjonalt fokus, kontra det regionale, forteller Kaja.


Sammensveiset gjeng

En av styrkene ved Management Trainee-programmet er det tette båndet som utvikles mellom traineene. I år er det fire traineer som er på sitt første år, og tre som er på sitt andre, og siste, år.

– Vi er ikke på samme avdeling, men vi er de eneste som går gjennom dette løpet og henter inn liknende erfaringer. Det er en god dynamikk mellom oss, og hvis vi er usikre, kan vi lene oss på hverandre, forklarer Kaja.

Økonomen fra Byåsen trekker også frem alumnisamlingene med tidligere traineer som en verdifull arena for erfaringsutveksling.

– Det er veldig hyggelig, og gir et godt innblikk i hvilke veier man kan gå etter trainee-perioden. Noen har blitt partnere, andre har startet opp selskap for seg selv. Men alle har èn ting til felles: Disse to årene.



Vil du lese om mer om BDOs Management Traineer?

Erik Wold Hagen

Ingvild Kvaal


Veien videre

Da karrierevalget skulle tas, tok Kaja i bruk nettverket hun har bygget opp for å få innspill og veiledning.

– Jeg snakket med de jeg var tettest på, inkludert tidligere traineer som allerede har gjort et valg. Der får jeg masse nyttig innsikt og erfaring. Samtidig er det flere kloke hoder som har kommet med gode innspill. Det ga meg en trygghet i valget, forteller Kaja.

Når Management Trainee-løpet er ferdig, går Kaja inn i en Senior Associate-rolle i BDO Consulting. Som del av Samfunns- og forretningsutvikling vil Kaja ta i bruk den brede erfaringsbakgrunnen hun har fått fra de ulike BDO-avdelingene gjennom to år.

– Det har vært en utrolig lærerik reise så langt, nå er jeg kjempespent på å bli en del av BDO Consulting, avslutter Kaja.